On 11 October 2021, the Japan International Cooperation Agency issued a press release on Signing of Record of Discussion on “The Project for Water and Sanitation Improvement Preventing Covid-19”.
Siem Reap Water Supply Authority (SRWSA) and Japan International Cooperation Agency (JICA) Cambodia Office would like to announce that the Record of Discussion signing for the “Project for Water and Sanitation Improvement Preventing Covid-19” under Japanese Grant Technical Assistance. This project is part of the emergency support from the Government of Japan in response the official request of the Royal Government of Cambodia. It is expected the population living in the project areas and the services area of the SRWSA shall benefit.