Statement by the Chairman of the Commission on Foreign Affairs, International Cooperation and Information of the Senate of Cambodia on behalf of the Commission
On 05 September 2026, Cambodian Senate Commission on Foreign Affairs, International Cooperation and Information issued a statement on behalf of the Commission.
The Cambodian Senate Commission on Foreign Affairs, International Cooperation and Information firmly rejects the baseless allegations made by the Thai Senate Advisory Commission on Foreign Affairs and reaffirms Cambodia’s unassailable sovereignty over its territory as legally anchored by historical international treaties.