On 18 January 2022, the Ministry of Labor and Vocational Training issued a notification on the termination of allowances for workers who have suspended their employment contracts in the textile, garment, footwear and travel products and bags.
The Royal Government has decided to terminate the implementation of the Royal Government’s measures to provide a allowance of US $ 40 per month for workers who have suspended their employment contracts in the textile, garment, footwear and travel products and bags.