Announcement on strengthening measures to prevent and control hazards caused by explosive ordnance (mines, cluster munitions and explosive remnants of war) during and after floods
On 16 July 2026, Cambodian Authorities Managing Mine Action and Mine-related Injuries (the Mine Action Authority) issued an announcement on strengthening measures to prevent and control hazards caused by explosive ordnance (mines, cluster munitions and explosive remnants of war) during and after floods.
Please be advised that according to the weather bulletin of the Ministry of Water Resources and Meteorology, the Kingdom of Cambodia is currently experiencing the effects of Typhoon 9, Bavi T2609, and Typhoon 11, Haishen T2611, which may cause some provincial capitals to be affected by rainfall that could cause flooding.