Announcement on the organization of the “Southeast Asia Economic Forum” on 30 June 2026 in Lyon, France
On 02 June 2026, Ministry of Commerce issued an announcement on the organization of the “Southeast Asia Economic Forum” on 30 June 2026 in Lyon, France.
The forum will bring together experts, development partners and key economic actors to discuss and exchange views on promoting cooperation, development partnerships and promoting the economic potential of six Southeast Asian countries, including Cambodia, Indonesia, Malaysia, Singapore, Thailand and Vietnam. The French side will provide Cambodian companies, enterprises and stakeholders with free participation in the above program, but all other expenses will be borne by the participants.