Announcement on the public release of the documents of the assessment of Svay Chrum village, Prek Ta Preng village and Prek Kroch village, Prek Narin commune, Ek Phnom district, Battambang province
On 13 July 2026, Department of Land Management, Urban Planning, Construction and Cadastre of Battambang Province issued an announcement on the public release of the documents of the assessment of Svay Chrum village, Prek Ta Preng village and Prek Kroch village, Prek Narin commune, Ek Phnom district, Battambang province.
Please to inform the public, landowners, and all departments, organizations, institutions or financial agencies related to all land parcels within the assessment area of Svay Chrum village, Prek Ta Preng village and Prek Kroch village, Prek Narin commune, Ek Phnom district, Battambang province that to comply with the contents of the sub-decree referred to above, the Administrative Committee will publicly release the cadastral documents containing the cadastral plans and lists of land owners that the land registration team has systematically measured and collected data in the past.