On 09 July 2021, the EuroCham Cambodia posted a press release on its official Facebook page to congrats the Royal Government of Cambodia for having approved the Draft Law on Investment during a Council of Minister’s Meeting virtually.
EuroCham applauded this exciting development, which will significantly increase the possibilities to promote Cambodia and to attract investment to the Kingdom. This upcoming law is expected to increase Cambodia’s competitiveness and attractiveness in the spirit of diversifying the economic structure, supporting innovation, and fostering the economic recovery in view of the COVID-19 disease.