His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, attended via videoconference the pledging conference to support ASEAN’s Humanitarian Assistance in Myanmar
On 19 August 2021, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, attended via videoconference the pledging conference to support ASEAN’s Humanitarian Assistance in Myanmar, on 18 August 2021.
His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn informed the conference of Cambodia’s contribution of USD 100,000 to support humanitarian assistance to Myanmar through AHA Centre.