Joint press release: EU-Cambodia dialogue announces over 22 million USD for education, fisheries, and public finance management, and advances cooperation for Global Gateway Investments
On 18 December 2025, the Ministry of Economy and Finance issued a joint press release: EU-Cambodia Dialogue announces over 22 million USD for education, fisheries, and public finance management, and advances cooperation for Global Gateway Investments.
The meeting focused on recent macro-economic and fiscal developments in Cambodia and in the EU, including growth prospects, emerging risks, and trends in bilateral trade and investment.