Joint statement between the Kingdom of Cambodia and the People’s Republic of China on building a Cambodia-China community with a shared future in the new era
On 12 February 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation released a joint statement between the Kingdom of Cambodia and the People’s Republic of China on building a Cambodia-China community with a shared future in the new era after the Prime Minister of the Kingdom of Cambodia paid an official visit to the People’s Republic of China from 09 to 11 February 2023.
During the visit, Prime Minister Hun Sen met with President Xi Jinping, having in-depth exchanges on building a Cambodia-China Community with a Shared Future and international and regional issues of shared interest, charting the course for future Cambodia-China relations. Both sides agreed to deepen strategic synergy and cooperation between the Belt and Road Initiative and Rectangular Strategies, ensuring the safety of the projects and personnel, and according to a greater role to Cambodia-China Working Mechanism for Production Capacity and Investment Cooperation. Explore the development of an “Industrial and Technological Corridor” towards the vision of developing Preah Sihanouk Province as a model of the multipurpose Special Economic Zone (SEZ). Build on the Sihanoukville Special Economic Zone (SSEZ) as the flagship project and Phnom Penh-Sihanoukville Expressway to attract more competent Chinese enterprises to increase investment in Cambodia, exploring cooperation possibilities in transportation facilities, power grids, fiber optics networks, warehousing, and logistics, to optimize the mix of Cambodia-China production capacity cooperation.
Both sides agreed to implement the MoU on Cambodia-China Development Cooperation Planning (2023-2025). Promote the construction of infrastructure including roads, bridges, reservoirs, sewage treatment, and submarine fiber optic cables. Carry out rural roads, water supply, schools, and medical projects in Cambodia to improve people’s livelihoods.