Notification : Conditions, forms, and procedures for registering self-employed individuals in the National Social Security Fund
On 15 January 2025, the National Social Security Fund (NSSF) of the Ministry of Labor and Vocational Training issued a notice to the public on the registration of self-employed individuals implemented from 22 January 2025 onwards.
According to Sub-Decree No. 289 dated 14 December 2024 on Informal Economy Registration, the conditions for registration issued by the National Social Security Fund (NSSF) include: being under 60 year old, holding a Cambodian national identification card, and holding a certificate of registration as an informal economy worker issued by the Inter-Ministerial Coordinating Committee for the Development of the Informal Economy at the One-Window Service Office.