Outcomes of the meeting between ASEAN Foreign Ministers and G7 Foreign and Development Ministers in Liverpool, the United Kingdom
On 13 December 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the meeting between ASEAN Foreign Ministers and G7 Foreign and Development Ministers in Liverpool, the United Kingdom, on 12 December 2021. The meeting underscored the need to advance stronger ties and cooperation between ASEAN and the G7 for mutual interest of the people, for peace, and shared prosperity.