On 10 November 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has posted a press release on Cambodian and Thai prime ministers discuss bilateral cooperation on their official website.
The meeting between the two prime ministers, Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen and His Excellency General Prayut Chan-o-Cha was held on 10 November 2022 on the sidelines of the 40th and 41st ASEAN Summits and Related Summits in Phnom Penh. The Two Prime Ministers expressed satisfaction with the significant progress of the comprehensive cooperation in recent years and agreed to further deepend and broaden the very close ties.