On 13 August 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Deputy Prime Minister to take part in Mekong-Lancang Foreign Ministers’ Meeting on their official social media site.
According to the press, H.E. Deputy Prime Minister Sok Chenda Sophea, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will lead a delegation to take part in the Ninth Mekong-Lancang Foreign Ministers’ Meeting in Chiang Mai on 16th August 2024 at the invitation of H.E. Maris Sangiampongsa, Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Thailand.