Press release: diplomatic briefing on Thailand’s termination of the MOU-2001 and the latest developments of Cambodia-Thailand border issues
On 6 May 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on diplomatic briefing on Thailand’s termination of the MOU-2001 and the latest developments of Cambodia-Thailand border issues
On the afternoon of 6 May 2026, Her Excellency EAT Sophea, Acting Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, briefed Heads and Representatives of Diplomatic Missions and International Organizations in Phnom Penh on the developments of Cambodia-Thailand border situation since January this year.