Press release: Measures for institutions with staff or students contacted with the official visit of the Hungarian delegation to Cambodia
On 04 November 2020, the Ministry of Education in Cambodia issued a press release on the recent case of COVID-19. The Ministry advised related institutions, parents and children to follow some certain steps including: (1) All the institutions that have been in contact with Hungarian official delegation must be quarantined for 14 days and class will be conducted online (2) All related school staff contacted with Hungarian delegates must report to the ministry (3) All parents and children must be cautious and contact to the Ministry of Health if having any doubts and (4) All institutions must follow strictly to the SOP during the COVID-19 crisis.