The Ministry of Education, Youth and Sport of Cambodia (MOEYS) will host the annual Global Child Nutrition Forum (GCNF) organized by the Global Child Nutrition Foundation (GCNF) and the UN World Food Programme Centre of Excellence against Hunger (WFP CoE), which will be held from 02nd December to 06th December 2019 in Siem Reap.
This forum will provide an opportunity to focus on the experiences matured in the region and beyond, so that strengthened, well-targeted, and nationally-owned school meal programs and services, embedded in national education and social protection systems, are leveraged to advance more effective, inclusive and comprehensive policies which lead to enhanced food and nutrition security. More than 350 leaders from 60+ countries will meet in an effort to help governments around the world build nutritious national school meal programs that are locally sourced and country-operated.Representatives of governments, NGOs, Businesses, UN agencies, and academia are expected in Cambodia.