Press Release of the Ministry of Health on the implementation of the COVID-19 vaccination campaign in Cambodia
On 09 February 2021, the Ministry of Health issued a press release on the implementation of the COVID-19 vaccination campaign in Cambodia. In this announcement, there is a clear division of the number of vaccines to be provided to 189,500 volunteers. According to the announcement, the first people to be vaccinated are head of the government and family, provincial governors, head of the Ministry of Health, frontline doctors, ministry spokespersons and journalists.