Press release of the Ministry of Health updating on current health status of the passengers on board Holland America’s MS Westerdam in Phnom Penh and Preah Sihanouk province, Cambodia
On 19 February 2020 the Ministry of Health of the Kingdom of Cambodia announces a press release on its official Facebook page to update the current health status of the passenger on board Hollan America’s MS Westerdam. According to the press, the Ministry has been conducting the health screening operation in close collaboration with the World Health Organization (WHO), Centers for Disease Control and Prevention (US-CDC), Pasteur Institute in Cambodia, embassies and other relevant institutions. The Ministry updates the current general health status of the passengers of 19 February, 08:00 am as following:
- Analysis of specimens collected from 781 passengers on board the MS Westerdam cruise ship in Phnom Penh and Preah Sihanouk done by the Pasteur Institute in Cambodia showed all negative results of the new coronavirus (COVID-19).
- Up to 19 February 2020, it is 19 days from the date when MS Westerdam disembarked Hong Kong, and there are no related-concern signs or symptoms of the above passengers and they are in normal health condition without fever.