On 29 April 2026, National Police of Cambodia issued a Press release on Cambodia-Korea national police agree to further strengthen cooperation against transnational crimes.
The Korean National Police Agency (KNPA), led by Acting Commissioner General YOO Jae Seong, held a Korea-Cambodia National Police Summit with the Cambodian National Police (CNP), led by Commissioner General Sar Theth, on 29 April to explore strategic approaches to further strengthen cooperation between the two countries’ police forces.