Press release on Prime Ministers of Cambodia and New Zealand discuss cooperation expansion
On 10 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Prime Ministers of Cambodia and New Zealand Discuss Cooperation Expansion on their official website.
According to the press, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet and the Rt Hon Christoper Luxon, Prime Minister of New Zealand, expressed satifaction the progress of the longstanding relations of friendship and cooperation between the two countries during a bilateral meeting held in Vientiane on 10 October 2024.