Press release​ on Samdech Thipadei Prime Minister to attend ASEAN-Russia commemorative summit in Kazan, Russian Federation
On 15 June 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Samdech Thipadei Prime Minister to attend ASEAN-Russia commemorative summit in Kazan, Russian Federation
Samdech Moha Borvor Thipadel HUN Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, will lead a high-level delegation to attend the ASEAN-Russia Commemorative Summit, marking the 35th Anniversary of ASEAN-Russia Dialogue Relations, to be held from 17 to 18 June 2026 in Kazan, Russian Federation, at the invitation of His Excellency Vladimir Putin, President of the Russian Federation.