Press release on the 4th meeting of the Preah Sihanouk Special Economic Zone Coordination Committee and the 1st meeting of the Cambodia-China Economic and Investment Cooperation Working Group
On 9 July 2025, Council for the Development of Cambodia issued a press release on the 4th meeting of the Preah Sihanouk Special Economic Zone Coordination Committee and the 1st meeting of the Cambodia-China Economic and Investment Cooperation Working Group.
The meeting was organized to implement the working mechanism within the framework of the bilateral agreement between the RGC and the Government of the People’s Republic of China and the bilateral cooperation within the framework of the Memorandum of Understanding between the Council for the Development of Cambodia and the Ministry of Commerce of the People’s Republic of China, with the aim of continuing to promote the development of the Preah Sihanouk Special Economic Zone and continue to promote economic, trade and investment cooperation between the two countries, Cambodia and China.