On 24 March 2023, the Ministry of Commerce and the National Bank of Cambodia posted a press release regarding the Press release on the implementation of the Law on Consumer Protection and Prakas on unfair contract clauses in the banking and financial sector on their official social media site.
According to the press, the Ministry of Commerce and the National Bank of Cambodia have advised all banking and financial institutions to operate in accordance with the Law on Consumer Protection and Prakas on unfair contract clause in order to protect consumer rights and provide fair competition.