Press release: Outcomes of the 21st meeting of the Cambodia-Viet Nam joint commission on economic, cultural, scientific and technological cooperation
On 11 December 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the 21st meeting of the Cambodia-Viet Nam joint commission on economic, cultural, scientific, and technological cooperation.
During the 21st JC Meeting, H.E. Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn and H.E. Minister LE Hoai Trung briefed the meeting on the recent developments in their respective countries and held comprehensive discussions on ways to further broaden bilateral and multilateral cooperation between the two countries.