On 03 July 2023, the Credit Guarantee Corporation of Cambodia has posted a press release on prakas on credit risk for capital adequacy ratios in deposit-taking banks and financial institutions of national bank of cambodia on their official website.
According to the press release, the purpose of this Prakas is to develop a comprehensive credit risk weight, which varies according to the type of credit, borrowers, or counterparties and reflect the level of risk that the institution may actually face in order to strengthen the effectiveness of risk management.