Press release: Prime Ministers of Cambodia and China reaffirmed commitment to deepen diamond cooperation
On 11 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Prime Ministers of Cambodia and China reaffirmed commitment to deepen diamond cooperation on their official website.
According to the press, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet and H.E. Li Qiang, Premier of the State Council of the People’s Republic of China, reaffirmed shared resolve to bring further progress to the long-lasting relations of traditional friendship and cooperation between Cambodia and China during a bilateral meeting held on 10 October 2024 in Vientiane.