Press release: Samdech Thipadei Prime Minister to attend the inaugural meeting of the Board of Peace in United States and visit Europe
On 14 February 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Samdech Thipadei Prime Minister to attend the inaugural meeting of the Board of Peace in United States and visit Europe.
During his stay in Washington, D.C., the Prime Minister will hold bilateral meetings with some U.S. dignitaries and leaders of other countries to exchange views on strengthening bilateral relations and expanding cooperation across various sectors.