Press release signing ceremony between H.E. PAN Sorasak, Minister of Commerce of Cambodia and H.E. YOO Myung-Hee, Minister for Trade of Republic of Korea on the Joint Statement on the Launch of the Joint Study on a Possible Free Trade Agreement between Cambodia-Republic of Korea
On 25 November 2019, the Ministry of Commerce issued a press release on the signing ceremony between H.E. PAN Sorasak, Minister of Commerce of Cambodia and H.E. YOO Myung-Hee, Minister for Trade of Republic of Korea on the Joint Statement on the Launch of the Joint Study on a Possible Free Trade Agreement between Cambodia-Republic of Korea in the occasion of ASEAN-Republic of Korea Commemorative Summit and the Mekong-Republic of Korea Summit that is held from November 25-27, 2019 in Busan, the Republic of Korea. The Cambodia-Korea Bilateral FTA is expected to not only strengthen the relationship and promote bilateral trade between the two countries, but it will also create more employment and investment opportunities and promote services export that will contribute more to the economic growth and bring more benefits to the people of the two nations.