Press release:​ The impacts on civilian areas and Cambodian civilians resulting from acts of aggression by the Thai side against Cambodia’s sovereign territory from 6:00 PM on 26 December until 7:00 AM on 27 December 2025
On 27 December 2025, the Ministry of Interior issued a press release on the impacts on civilian areas and Cambodian civilians resulting from acts of aggression by the Thai Government and Military against Cambodia’s sovereign territory from 6:00 PM on 25 December until 7:00 AM on 26 December 2025.
From 6:00 PM on 26 December until 7:00 AM on 27 December 2025, acts of aggression by the Thai Government and Military against Cambodia’s sovereign territory, particularly the firing and dropping of various types of munitions into civilian areas, have resulted in 31 civilian deaths and 91 injuries.