Press release: The situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 28 January to 6:00 AM on 29 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia
On 29 January 2026, the Ministry of Interior issued a press release on the situation following the ceasefire agreement from 6:00 AM on 28 January to 6:00 AM on 29 January 2026 and the position of the Ministry of Interior of the Royal Government of Cambodia.
As of the morning of 29 January 2026, approximately 530,000 people, equivalent to about 83 percent of the total of more than 640,000 displaced persons, have returned to their homes.