Signing ceremony on the exchange of notes and record of discussions on grant aid and loan for 4 projects between Royal Government of Cambodia and Japan
On 30 March 2017 at 16:00, at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation,
• H.E Prak Sokhonn, Senior Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, and H.E HORINOUCHI Hidehisa, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Cambodia, signed on the exchange of notes and record of discussions on grant aid and loan worth 140 millions $ for 4 projects: (1) Flood protection and drainage improvement in the Phnom Penh Capital City (Phase IV); (2) Improvement of Battambang provincial referral hospital; (3) Implementation of National Road No. 5 improvement project (Battambang-Si Sophon Section II); and (4) Implementation of the project for expansion of water supply system in Kampong Thom.
• H.E Aun Pornmoniroth, Senior Minister, Minister of Economy and Finance and Mr. Yuichi SUGANO, Chief Representative, JICA Cambodia Office, signed the Grant Agreement for worth JPY 1,562 million for project for improvement of Battambang provincial referral hospital and Project for flood protection and drainage improvement in Phnom Penh Capital City (Phase IV); and loan agreement of JPY 11.136 million for project for National Road No.5 improvement project “ Battambang-Sri Sophorn” II.