ពិធីចុះហត្ថលេខាលើលិខិត​ប្ដូរសារ​ និង​កំណត់ហេតុ​នៃ​ការ​ពិភា​ក្សា​ស្ដីពី​ការផ្ដល់​ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង និងឥណទានសម្បទាន​​ សម្រាប់​គម្រោងចំនួន០៤ រវាងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងជប៉ុន​
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៣០​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៧​ វេលា​ម៉ោង​ ១៦:០០​ នាទី​រសៀល​ នៅ​ទីស្ដីការ​ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​៖​
• ឯកឧត្ដម​ ប្រាក់​ សុ​ខុន​ ទេស​រដ្ឋមន្ដ្រី​ រដ្ឋមន្ដ្រី​ការ​បរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ និង​ឯកឧត្ដម​ ហូ​រី​ណូ​អ៊ុ​ជិ​ ហ៊ី​ដេ​ហ៊ី​សា​ (HORINOUCHI​ Hidehisa)​ ឯកអគ្គរាជទូត​វិសាមញ្ញ​ និង​ពេញ​សមត្ថភាព​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​លិខិត​ប្ដូរ​សារ​ និង​កំណត់ហេតុ​នៃ​ការ​ពិភាក្សា​ស្ដី​ពី​ការ​ផ្ដល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​ និង​ឥណទាន​សម្បទាន​ចំនួន​១៤០​លាន​ដុល្លារ​ សម្រាប់​គម្រោង​ចំនួន​០៤​លើ​ ​(១)​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការ​ការពារ​ ទឹកជំនន់​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ តំណាក់កាល​ទី​៤;​ ​(២​)​ ​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តបាត់ដំបង​; ​(៣)​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​កំណាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៥​ ភាគ​ខាងជើង​ (​ក្រុង​បាត់ដំបង​-​ក្រុង​សិរី​សោភ័ណ​)​ ជំហាន​ទី​២,​ និង​ (៤)​ការ​ពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ​។​
• ​ឯកឧត្តម​ អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័​ត្ន​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ឯកឧត្តម​ យូ​អ៊ី​ជី​ ស៊ូ​ហ្គា​ណូ​ (Yuichi​ SUGANO)​ ប្រធាន​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​​​ជប៉ុន​ (JICA)​​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​ចំនួន​០២​ គ​ម្រោ​ង​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ ១,៥៦២ ​​លាន​យ៉េន​ សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នៃ​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តបាត់ដំបង​ និង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការ​ការពារ​ទឹកជំនន់​ ក្នុង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ ជំហាន​ទី​៤​ និង​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ឥណទាន​សម្បទានៈ​ ចំនួន​០១​គំរោង​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន​ ១១.១៣៦​ លាន​យ៉េន​ សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​កំណាត់​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៥​ ភាគ​ខាងជើង​ (​ក្រុង​បាត់ដំបង​-​ក្រុង​សិរី​សោភ័ណ​)​ ជំហាន​ទី​២​។​