Statement of Textile Apparel Footwear and Travel goods Association in Cambodia (TAFTAC) on CENTRAL’s report and Clean Clothes Campaign’s statement
On 24 June 2024, the Textile Apparel Footwear and Travel goods Association in Cambodia (TAFTAC) issued a statement on CENTRAL’s report and Clean Clothes Campaign’s statement on their official social media site.
According to the statement, TACTAC is shocked and disappointed at the bias and subjective report of CENTRAL that claimed the situation of freedom of association in Cambodia’s GFT sector has been deteriorating.