The Asian Vision Institute and the Ministry of Environment signed the MOU on the cooperation on environmental management and sustainable development.
On 27 October 2021, the Asian Vision Institute issued a press release on the Asian Vision Institute and the Ministry of Environment signed the MOU on the cooperation on environmental management and sustainable development.
The Ministry of Environment, represented by H.E. Dr Vann Monyneath, General Secretariat of the National Council for Sustainable Development (GSSD), and the Asian Vision Institute (AVI), represented by Dr. Keo Piseth, Vice President, signed a Memorandum of Understanding to establish closer ties between the two parties for the common interests of Cambodia’s environmental management and sustainable development.