On 27 October 2021, the Asian Vision Institute issued a press release on the Asian Vision Institute and the Ministry of Environment​ signed the MOU on the cooperation on environmental management and sustainable development.
The Ministry of Environment, represented by​ H.E. Dr Vann Monyneath, General Secretariat of the National Council for Sustainable Development (GSSD), and the Asian Vision Institute (AVI), represented by Dr. Keo Piseth, Vice President, signed a Memorandum of Understanding to establish closer ties between the two parties for the common interests of Cambodia’s environmental management and sustainable development.