Despite being hemmed in by construction on all sides as NagaWorld expands its casino empire in Phnom Penh, the Buddhist Institute will not be sold off or rented out, Cults and Religion Minister Min Khin told a National Assembly commission on Thursday.
In May, the institute’s front gate was demolished to accommodate underground construction and, more recently, a private firm laid a 30- by 100-meter concrete slab in the middle of the institute compound, raising concerns that the land had been sold. …