Extending Eurasia security cooperation
After 14 years of development, the Shanghai Cooperation Organization (SCO) has set its sights on goals for the next decade at the 15th meeting of the Council of SCO Heads of State that was held in Ufa, the capital of Russia’s Bashkortostan Republic, on July 9-10. …
SCO leaders have ratified a resolution initiating India and Pakistan’s process to full membership of the organization, another significant outcome of the Ufa summit. The summit also elevated Belarus from dialogue partner to observer and took in Azerbaijan, Armenia, Cambodia and Nepal as new dialogue partners, according to a declaration issued at the Ufa summit. …