Cambodia’s telecom regulator will strip the operating permits of more than 30 private companies licensed to provide internet and Voice-over-Internet Protocol (VoIP) services unless they can demonstrate that they are commercially active and operating in accordance with their licensing agreements, a telecom official said yesterday.
Im Vutha, director of the regulation and dispute unit at the Telecom Regulator of Cambodia (TRC), said 34 companies holding a total of 42 ISP and VoIP licences have until the end of the month to submit invoices and other details proving that are actively providing services to customers, or lose their licences. …