Dozens of protesters in rural Cambodia broke through a gate and tried to push their way into a provincial court, which had detained three villagers in a land dispute in the northeastern part of the country. …
More than 170,000 families across the country were adversely affected by land disputes in 2014, according to a recent report by the NGO Forum on Cambodia. The report says a third of those came from land concessions, many of which themselves are not legal, in that they exceed a 10,000-hectare limit.