Open Development Cambodia has added a new map layer on “Land policy and administration” to the interactive map
Open Development Cambodia (ODC) has added a new map layer of land policy and administration on the interactive map, under the map category of “Land”. This layer provides the information of provincial and city land use master plans for 2030 vision in Battanmbang, Kep, Kampot, Preah Sihanouk and 2035 vision for Siem Reap and Phnom Penh. Those land use master plan were officially adopted by the Royal Government of Cambodia, and published by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction. The dataset of each province is available and accessible in both English and Khmer languages.