Workshop on ODC website and information on access to public services with local authority, NCDD and NGOs
On 31 October 2017, Open Development Cambodia (ODC) has organized a workshop on “ODC Website and Information on Access to Public Services” at Tonle Bassac II Restaurant, Phnom Penh, funded by Swedish Program for ICT in Developing Regions (SPIDER), under a project theme of “Public Awareness of and Engagement in Government Service Delivery”.
The purpose of this workshop is to promote the access to public services profile page on ODC website, and the use of information and data from this page for the benefits of improving people’s livelihood and quality through good governance and transparency in public service delivery.
This workshop was attended by 17 participants including the representatives of the Secretariat of the National Committee for Sub-National Democratic Development (NCDD), representatives of local authorities of Romeas Haek district, Svay Rieng province and representatives of non-governmental organizations working related to Implementation of Social Accountability Framework-ISAF project.
Mr. CHET Kimjung, representative of the National Committee for Sub-National Democratic Development (NCDD) and the Deputy Director of the Monitoring and Evaluation Unit, is presenting the NCDD’s work regarding to the project implementation of social accountability.
ODC team is assisting the participants using Open Development Cambodia website and searching information on Access to pubic services page.