The opposition may be readying a formal request that the United Nations and King Norodom Sihamoni play a role in future negotiations between the Cambodia National Rescue Party and the ruling Cambodian People’s Party.
On a trip to Takeo province on Saturday, CNRP deputy president Kem Sokha told more than 1,000 gathered supporters that he had asked CNRP president Sam Rainsy to write to King Sihamoni and the UN requesting their involvement in formal negotiations.
Prime Minister Hun Sen dismissed the possibility of the UN playing a role in the early stages of bargaining in a televised speech on Saturday, adding that if there was to be a referendum on calling an early election, elected CNRP lawmakers would first have to take their seats in parliament.
Sokha responded to Hun Sen’s remarks about a possible referendum by calling for the involvement of the King and the UN in talks with the ruling party. …