Families affected by land disputes in Cambodia tripled in 2014: rights group
A surge in land disputes in Cambodia affected more than three times as many families last year as in 2013, a local rights group said Thursday, urging Prime Minister Hun Sen’s government to address the issue with “long-term lasting solutions” instead of making empty promises.
Rights group Licadho said it documented 10,625 families, or an estimated 49,519 individuals, newly affected by land conflicts in 2014—up from 3,475 families a year earlier and nearly twice as many as the 5,672 families recorded in 2012. …