Phnom Penh Special Economic Zone (PPSEZ), the private firm that operates Cambodia’s most developed industrial park, will hold a bookbuild for investors later this month for an initial public offering it hopes will raise up to $11.6 million for expansion and debt repayment, according to a company report circulating among potential investors.
PPSEZ plans to float nearly 11.6 million new shares, representing a 20 per cent stake in the company, on the Cambodia Stock Exchange (CSX) in February, the report obtained by the Post said.​ …