The World Bank is contemplating a $25-million project to build up 15 social land concessions (SLCs) across Cambodia and could approve the scheme as soon as December, according to a proposal posted to the Bank’s website late last month, a move that would end its now three-year-old freeze on new lending to the country.
In August 2011, the World Bank confirmed that it had quietly decided not to approve any new lend- ing to Cambodia until “an agreement is reached” between the government and 3,000 families that were evicted from their homes in Phnom Penh’s Boeng Kak neighborhood to make way for a high-end development project backed by CPP Senator Lao Meng Khin. …