Announcement on the organization of the “9th China-Eurasia Expo” to be held from June 25-29, 2026 in Xinjiang Province, People’s Republic of China
On 02 June 2026, Ministry of Commerce issued an announcement on the organization of the “9th China-Eurasia Expo” to be held from June 25-29, 2026 in Xinjiang Province, People’s Republic of China.
The Ministry of Commerce has the honor to inform businessmen and the general public that the China-Eurasia Secretariat will organize the “9th China-Eurasia Expo” to be held from June 25-29, 2026 in Xinjiang Province, People’s Republic of China. The event will showcase the latest achievements, products, technologies and services in the development of industrial chains from the Asia-Europe region. The exhibition will also promote investment and trade, and organize a number of key supporting activities during the exhibition to facilitate the matching of domestic and international industrial chains and create further cooperation between China and Asia-Europe countries. The exhibition will also provide opportunities for Cambodian businessmen to find business partners in China and Asia-Europe countries.