Notification on cooperation to suspend travel or mobility from the accommodation of Cambodian workers who are staying and working in Thailand to the Cambodian-Thai border for 14 days
On 30 July 2021, the Ministry of Labour and Vocational Training issued a notification on cooperation to suspend travel or mobility from the accommodation of Cambodian workers who are staying and working in Thailand to the Cambodian-Thai border for 14 days.
The Ministry informs Cambodian workers who are staying and working in Thailand, such as: (1) do not move from current place of residence to the Cambodian-Thai border for 14 days; (2) if you travel to the Cambodian-Thai border by any means, you will be required to return to your original place of residence; (3) during your stay and work in Thailand, if you have problems at work or have severe living conditions, you can contact the Embassy of Cambodia in Thailand; and (4) workers who suspect positive with COVID-19 must be consulted about medical treatment.