On 05 April 2019, the Office of the Council of Ministers issued a press release on the result of the Cambodian Cabinet meeting which was held at the Peace Palace.  After listening to the reports and comments, the Cabinet meeting decided to approve the following:
1. Draft Law on Oil Management and Production
2. Investment project on hydroelectric dam in Pursat river with capacity of 80MW,  investment project on solar power stations in Pursat and Kampong Chhnang province with electrical capacity of 60MW respectively, and the expansion capacity by 20MW at an existing 60MW solar farm in Kampong Speu province.
3. Draft National Policy on School Health
4. Issues related to the agreement between the Royal Government of Cambodia, the Government of the People’s Republic of Bangladesh, the United Arab Emirates, and the Government of the Republic of Turkey.