Announcement on the collaboration between the Ministry of Education and the Ministry of Information in producing “distance learning” and “e-learning” program
On 20 April 2020, the Ministry of Education has release an announcement on their official facebook page regarding the collaboration between the Ministry of Education and the Ministry of Information in producing "distance learning" and "e-learning" program.  It is the response to the temporary school closure across the country amid the spread of COVID-19. There will be broadcast of all online lesson across all level of education on Television.